Kin Molière i Félix Dextrem - historia kariery

Francuskie kino w swoich dziejach miało wielu wybitnych bohaterów, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach kinematograficznych annałów. To właśnie francuscy bracia Lumière wprawili w zdumienie widzów pokazem pierwszego w historii ruchomego obrazu. Do najbardziej znanych filmowych twórców należy dwóch scenarzystów – Kin Molière oraz Félix Dextrem. Obu panów połączyła możliwość przenoszenia tego, co na papierze na ekran filmowy. Ich kariery i życie zostały nieodłącznie ze sobą scalone i stały się gotowym scenariuszem, pełnym zwrotów akcji i chwil melancholii.

Kin Molière urodził się pod koniec lat czterdziestych jako syn chińskiego imigranta oraz francuskiej pielęgniarki (jej panieńskie nazwisko przyjął jeszcze w młodości). Już w dzieciństwie, dzięki ojcu pracującemu jako konserwator w małym paryskim kinie, zapoznał się z większością wyświetlanych we Francji filmów. Tam również poznał swoją pierwszą żonę, córkę jednego z pracowników kina, z którą, po dość krótkiej znajomości, ożenił się, kilka dni po swoich osiemnastych urodzinach. Szczęście młodych małżonków nie trwało jednak długo, gdyż młoda pani Molière umarła na gruźlicę, pozostawiają Kin’a samotnie z jego miłością do filmów. W tym czasie Kin zaczął pisać swoje pierwsze scenariusze, a znajomość z dyrektorem kina i konsekwencja, z jaką dążył do celu, pozwoliła mu dostać się za żelazne drzwi małej wytwórni filmowej w Paryżu i stać się jednym z najmłodszych autorów scenariuszy w historii. Film "De Grands Rêves" z Angélique Lavettoux i Alainem Le Brenem stał się kasowym hitem (jak na tamte czasy), wyświetlanym w całej Francji, a Kin z ubogiego syna imigranta przerodził się w gwiazdę krajowego formatu. Od tamtej pory Molière rozwijał swój talent do pisania scenariuszy, zarówno filmowych, jak i serialowych, a obecnie jest jednym z najbardziej znanych francuskich twórców, który zasłynął również w świadomości międzynarodowej. W latach osiemdziesiątych, Kin Molière nawiązał znajomość z wybitnym francuskim pisarzem i scenarzystą Félix’em Dextremem, którego powieść "Obscurité" stała się kanwą scenariusza, napisanego przez Molièra, do filmu o tym samym tytule. W parze z sukcesami zawodowymi nie szły jednak prywatne, gdyż Molière pięciokrotnie żonaty, jest również potrójnym wdowcem. Swoją piątą, obecną żonę Veronique Casselen, poznał podczas festiwalu w Cannes w 2005 roku i od kilku lat mieszka z nią w szwajcarskiej posiadłości nieopodal Davos, oddając się swojej drugiej pasji, jaką jest kolekcjonowanie zabytkowych samochodów.

Porównując ścieżki, jakie musieli przejść Kin Molière i Félix Dextrem, aby osiągnąć sukces, można mieć wrażenie, że życie bywa niesprawiedliwe. Félix Dextrem urodził się w bogatej artystycznej rodzinie. Jego matka była znaną zbieraczką dzieł sztuki, a ojciec spędzał całe tygodnie na różnorodnych pokazach czystej krwi koni arabskich, których niemałą kolekcję posiadał w swojej stajni. Félix Dextrem ukończył prestiżowy Université Lille Nord de France i jako jedyny syn bogatych rodziców, miał otwartą drogę na wszystkie francuskie salony. Z pasją oddawał się podróżom po Afryce i Azji Mniejszej, skąd przywoził liczne pamiątki i dzieła sztuki, które powiększały kolekcję jego matki. Na podstawie swoich afrykańskich doświadczeń, w 1972 roku wydał powieść "Obscurité", która z miejsca stała się światowym bestsellerem, a w następnym roku została sfilmowana, na kanwie scenariusza Kin’a Molière. W ciągu kilku następnych lat panowie współpracowali przy kilku ważnych produkcjach, wspólnie pisząc scenariusze do trzech filmów. Ich przyjaźń została przerwana pod koniec lat osiemdziesiątych, gdy Dextrem oświadczył się, młodszej od niego o 15 lat Solange, córce Kin’a Molière i został przez nią przyjęty. Po burzliwych pierwszych kilku latach Kin i Félix doszli do porozumienia, zwłaszcza z uwagi na Solange, która nie mogła znieść ciągłych waśni obu mężczyzn. Obecnie państwo Dextrem mieszkają na Korsyce, doczekali się piątki dzieci i dwojga wnuków.

Historię swojej przyjaźni i wspólnych perypetii, Kin Molière i Félix Dextrem przedstawili w najnowszym filmie Kin "O5" Dextreme, który w roku 2008 wszedł do francuskich kin.

Aktualizacja: W chwili oddania tego tekstu prowadzone były zakrojone na szeroką skalę prace nad serialem o życiu obu scenarzystów, powstało nawet kilka pierwszych odcinków, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez opinię. Niestety w 2011 roku Kin Molière zachorował na guza mózgu i w wyniku komplikacji pooperacyjnych zmarł, a prace na planie serialu zostały przerwane.