Kultowy film Kin "O5" Dextreme zachwyca i wzrusza

Niesamowity, wzruszający, zabawny, trzymający w napięciu… Wszystkie te określenia mogą pasować tylko i wyłącznie do kinowego hitu Kin "O5" Dextreme, który powstał na bazie historii znajomości dwóch francuskich scenarzystów: Kin’a Molière i Félix’a Dextrema. Film jest zaliczany do klasyków kina francuskiego. I nie bez powodu. Wartka akcja, wspaniałe ujęcia oraz gra aktorów (jak i obojga scenarzystów, którzy zagrali ostatnią scenę) są na najwyższym poziomie.

Film rozpoczyna scena, w której rozpościera się przed nami wielka polana oraz tłum bawiących się na niej dzieci. Kiedy następuje zbliżenie, możemy zauważyć dwóch chłopców wyróżniających się na tle grupy maluchów. Obaj siedzą na krzesełkach, wymachując czarno-białą tabliczką, która ma imitować klaps filmowy. Jedno z dzieci ma kartonową kamerę z obracaną rączką i energicznie biega obok całej grupy, jakby nie chciało stracić żadnego ujęcia. Na sam koniec obraz skupia się na dwójce chłopców, którzy prawdopodobnie są scenarzystami, patrzą na siebie i przybijają sobie piątkę.

Ta scena mogłaby być prawdziwa, gdyby panowie znali się od dzieciństwa. Jednak dane im było poznać się dopiero w latach siedemdziesiątych, podczas kręcenia filmu na podstawie książki "Obscurité" Félix’a Dextrema. Jednak scena ta miała symbolizować ich zamiłowanie do filmu, które podzielali, mimo iż wywodzili się z zupełnie innych środowisk.

Z filmu dowiadujemy się pokrótce o tym, jak wyglądało życiu obu bohaterów przed ich poznaniem. Widzimy Kin’a jako chłopca zakochanego w filmach, które miał okazję oglądać w kinie, w którym pracował jego ojciec. Poznajemy jego uroczą pierwszą żonę i towarzyszymy mu, w momencie jego rozpaczy po jej śmierci. W tym czasie Félix odbywa swoją pierwszą podróż do Azji Mniejszej, gdzie poznaje swoją pierwszą miłość. Niestety choroba matki każe mu wrócić do kraju. Szczęśliwie pani Dextrem zdrowieje, a Felix na cztery lata wyjeżdża do Afryki i poznaje życie jej rdzennych mieszkańców. Na tej podstawie pisze swoją debiutancką książkę "Obscurité". W tym czasie Kin jest już znanym we Francji scenarzystą i dwukrotnym wdowcem. Molière proponuje Dextremowi współpracę przy ekranizacji jego powieści i w tym momencie zaczyna się przyjaźń obu panów. Film "Obscurité" staje się międzynarodowym hitem, a Kin i Félix zostają najlepszymi przyjaciółmi – Félix zostaje świadkiem na trzecim i czwartym ślubie Kina (jedno małżeństwo kończy się burzliwym rozwodem z powodu zdrady Kina z kuzynką Félix’a – swoją czwartą żoną).

Najtrudniejszym okresem we wspólnym życiu Kin’a i Felix’a było uzależnienie od narkotyków tego drugiego. W najlepszym momencie, kiedy mieli świat u swych stóp i kilka wspólnie zrealizowanych projektów, Félix popada w nałóg narkotykowy. W tym momencie film przedstawia naprawdę dramatyczne przejścia zarówno Félix’a, jak i Kin’a, który za wszelką cenę pragnie ratować swojego przyjaciela. Nie obywa się tutaj bez mafii, której Félix winny jest sporą sumę, którą przegrał w zakładach na wyścigach konnych. W najdramatyczniejszym momencie widzimy Félix’a łykającego tabletki nasenne, a w kolejnej scenie zrozpaczonego Kin’a nad szpitalnym łóżkiem przyjaciela. W tym momencie poznajemy bliżej Solange, młodszą od Félix’a o 15 córkę Kin’a, która od nastoletnich lat zafascynowana jest przyjacielem ojca. Próba samobójcza Félix’a była dla niej dramatem, po którym uświadamia sobie, że chce innych relacji, między nią a Félix’em. W konsekwencji całymi dniami towarzyszy ukochanemu mężczyźnie w szpitalu i to dzięki niej Félix dochodzi do siebie. Kin w tym czasie nie podejrzewa nawet, że między jego córką a najlepszym przyjacielem zaczyna rozwijać się uczucie. Prawdziwym ciosem jest dla niego, gdy po czterech miesiącach od wyjścia ze szpitala Félix prosi Solange o rękę. Panowie popadają w konflikt na wiele lat, podczas których jedynym łącznikiem między nimi jest miłość do Solange. Kobieta nie potrafi sprostać wyrzutom sumienia z powodu zranienia ojca, który nie chce poznać wnuków i występuje o rozwód, na który Félix w żadnym wypadku nie chce się zgodzić. Spotyka się z Kin’em i błaga o to, żeby nie rujnował szczęścia córki i jego. Obaj panowie dochodzą do porozumienia, gdyż nie chcą ranić kobiety, którą oboje kochają.

Ostatnia scena ukazuje nam dwóch starszych Panów siedzących na tej samej polanie co kiedyś, na małych krzesełkach i wspominających początki swojej przyjaźni i wydarzenia, jakie przeżyli w swoim długim życiu. Na koniec patrzą na siebie i przybijają sobie piątkę.